Aktualitet

Kim: Moment i rëndësishëm për Reformën në Drejtësi, KLP të tregojë integritet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:41 - 19/04/21 |
mapo.al

Ambasadorja e SHBA-së në Tiranë, Yuri Kim ka zhvilluar një takim me kreun e Këshillit të Lartë të Prokurorisë, Gent Ibrahimi. Kim bën me dije se fokus i këtij takimi ishte Reforma në Drejtësi


Gjithashtu shprehet se detyra e Kushtetueses është të garantojë pavarësinë, përgjegjësinë dhe disiplinën e prokurorëve, ndërsa shton se duhet t’i rezistojë presionit dhe të bëjë drejtësi.


“Ky është një moment i rëndësishëm për Reformën në Drejtësi – e cila ka përparuar mjaftueshëm për të trembur kundërshtarët por jo aq mjaftueshëm sa për të kënaqur njerëzit.

Institucionet e reja gjyqësore si Këshilli i Lartë i Prokurorisë – ku SHBA e të tjerë kanë investuar shumë – duhet të dalin nga modelet e vjetra. Është koha për të treguar guxim.”- shkruan Kim në rrjetin social “Twitter”.

Lexo edhe :  Yuri Kim: Reforma në Drejtësi po jep rezultate, SHBA do t'ju mbështesë
1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas