Bota

Kina përjashton studentin gjerman që hulumtoi për avokatët e të drejtave të njeriut


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:55 - 12/08/18 |
mapo.al

Një i ri gjerman ka mësuar të vërtetën e hidhur se ushtrimi i gazetarisë në Kinë, madje edhe për një projekt në shkollë, mund të çojë në probleme serioze, shkruan ‘Associated Press’.
David Mossal, 24 vjeç, po ndiqte një diplomë master në gazetari dhe komunikim në Universitetin prestigjioz Tsinghua në Pekin. Ai u nis për në Gjermani të dielën, pasi autoritetet e emigracionit i thanë se viza e tij studentore ishte anuluar dhe ai kishte një javë kohë të largohej nga Kina.


Misali tha se ai mendon se është për shkak se ai raportoi për gjendjen e juristëve të burgosur të të drejtave të njeriut në një klasë të gazetarisë. Misali tha se një përfaqësues i Tsinghua këtë vit e paralajmëroi atë dy herë kundër ndjekjes së temës politikisht të ndjeshme, por gjithsesi ai shkoi përpara, sepse ai donte të “mësonte për shoqërinë dhe politikat kineze”.


“Në një farë mënyre, dy muajt e fundit unë kam mësuar më shumë rreth shoqërisë dhe politikës kineze,” tha Misali, duke iu referuar rastit të tij.Kina mori në pyetje, dënoi dhe në disa raste edhe arrestoi zyrtarisht rreth 300 njerëz në mbarë vendin duke filluar nga 9 korriku 2015, si pjesë e goditjes më të madhe të avokatëve dhe aktivistëve të të drejtave të njeriut.
Disa morën dënime me akuzën ‘për përmbysjen e pushtetit shtetëror’, ndërsa disa ende presin dënimin.Veprimi kundër Missal nënvizon ndjeshmërinë ekstreme të Kinës ndaj vëmendjes së huaj karshi goditjes ndaj disidentëve, fjalë që është shfaqur rrallë në mediat kineze të kontrolluara krejtësisht nga shteti dhe në internetin e policisë.

Misali tha se puna e tij nuk u botua kurrë përtej blogut të tij personal dhe YouTube, të cilin ai mendon se u pa nga më pak se 100 vetë.

Zyra e propagandës së Tsinghua tha se nuk mund të komentonte menjëherë dhe duhej të shqyrtonte rastin.

1


Etiketa: , , ,

Pas