KMR

Kinezët ndryshojnë emrin e lumit, pasi tingëllonte disi… arabisht


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:39 - 30/09/18 |
mapo.al

Nuk quhet më Aiyi. Kina ndryshon emrin e një lumi, pasi tingëllonte më tepër si në gjuhën arabe.


”Atij duhet t’i vihet një emër më shumë kinez”,- njoftoi media kineze.


Aiyi është degë e Lumit të Verdhë, me një gjatësi rreth 180 kilometra lag Ningxia (veri), një rajon autonom me një popullsi më shumë se një e treta myslimane.

”Qeveria rajonale vendosi që degëzimi i lumit do të quhet Diannong”,- njoftoi Zyra Rajonale për Çështjet Civile.Sipas së përditshmes kombëtare ”Global Times”, vendimi përfshin ”ndryshimn e emrit me konotacion në gjuhën arabe me një emër kinez dhe kjo për forcimin e kulturës tradicionale kineze”.1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas