Aktualitet

“KLGJ e KLP kanë kapërcyer shumë pengesa”, Kim: SHBA mbështet përpjekjet e tyre


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:31 - 23/06/21 |
mapo.al

Ambasadorja amerikane Yuri Kim ka shpërndarë në Twitter disa foto nga Aktiviteti i Prezantimit të Raportit të Monitorimit të KLP dhe KLGJ nga Komiteti Shqiptar i Helsinkit, ndërsa përsërit edhe një herë qëndrimin e mbajtur më herët gjatë ditës.


Në postimin e saj, diplomatja amerikane shprehet se Këshilli i Lartë Gjyqësor dhe Këshilli i Lartë i Prokurorisë kanë kapërcyer shumë pengesa deri më tani.


Kim thekson se SHBA do të mbështesë fuqimisht përpjekjet e tyre për të ndërmarrë veprime të ashpra por të nevojshme.“…për të zbatuar standardet dhe për të vijuar me përmirësimet në mënyrë që reforma në drejtësi të bëhet sa më shumë e vërtetë për të gjithë shqiptarët.”
Më herët gjatë ditës së sotme, Kim deklaroi se KLGJ e KLP kanë shumë punë përpara, por nuk janë vetëm si dhe shtoi se nëse prokurorët dhe gjyqtarët nuk janë sot të guximshëm kostot, do t’i paguajnë brezat e ardhshëm.1


Etiketa: , ,

Pas