Aktualitet

Kodi Zgjedhor – Brukseli: Parlamenti të presë këshillat e Venecias
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:42 - 26/10/20 |
mapo.al

Komisioneri për Zgjerimin e Bashkimit Europian, Oliver Varhelyi i kërkon Parlamentit të presë këshillat e Komisionit të Venecias mbi ndryshimet në Kodin Zgjedhor, përpara se ta miratojë atë në seancë plenare.Në një postim në “Twitter”, Varhelyi shpreh besimin se Komisioni i Venecias do t’i mundësojë këshillat së shpejti, sikundër dëshirën për zgjedhje të ndershme më 25 prill 2021.


“Kodi zgjedhor në Shqipëri: Besoj se Komisioni i Venecias do të ofrojë këshilla të shpejta për palët e interesuara shqiptare mbi zbatimin e ndryshimeve kushtetuese të 30 korrikut. Parlamenti duhet të marrë në konsideratë pritjen. Mezi po pres të shoh zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 2021”, – shkruan Varhelyi.Risjellim në vëmendje se Presidenti Ilir Meta i dërgoi të premten Komisionit të Venecias një sërë pyetjesh për një opinion urgjent rreth ndryshimeve sipas tij të njëpasnjëshme në Kodin Zgjedhor.

Lexo edhe :  Kastriot Islami: 7 shkeljet që ka gjetur Venecia në ndryshimet kushtetuese të Kodit

Sot, në konferencën për shtyp, kreu i shtetit Ilir Meta kërkoi reflektim nga ana e mazhorancës.


LEXO EDHE: 

PS do rrëzojë dekretin për Kodin? Meta: Kam kërkuar reflektim, mbetet për t’u parë


Etiketa: , , , ,

Pas