Aktualitet

Kodi Zgjedhor – Përplasje me Europën, Rama refuzon “Venecian”
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:25 - 27/10/20 |
mapo.al

Kreu i qeverisë ka refuzuar kërkesën e Komisionerit për Zgjerimin në Komisionin Europian, Oliver Varhelyi dhe të Raporterit të Shqipërisë në Parlamentin Europian, David Lega, për të pritur opinionin e Komisionit të Venecias para se të rivotojë ndryshimet e Kodit Zgjedhor në Kuvend. Dekreti i Metës pritet të votohet të enjten.


Nga Blerina Gjoka


Mazhoranca socialiste e drejtuar nga Edi Rama ka refuzuar të presë opinionin e Komisionit të Venecias për ndryshimet në Kodin Zgjedhor, edhe pse kishte një kërkesë të hapur nga Komisioni Europian dhe Parlamenti Europian për ta bërë këtë.Disa ditë pasi Presidenti Ilir Meta e riktheu në Kuvend Kodin e ndryshuar dhe iu drejtua Venecias për një opinion të paanshëm, Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi i kërkoi Kuvendit të presë opinionin e këtij komisioni para se të rivotojnë ndryshimet e Kodit Zgjedhor .


Varhelyi shkruan në “Twitter” se Komisioni i Venecias do të sigurojë këshilla të shpejta për palët rreth Kodit dhe se parlamenti duhet të marrë në konsideratë pritjen për të rivotuar.


“Kodi Zgjedhor i Shqipërisë: Unë besoj se Komisioni i Venecias do të sigurojë këshilla të shpejta për palët e interesuara shqiptare mbi zbatimin e Ndryshimeve Kushtetuese të 30 korrikut. Parlamenti duhet të marrë në konsideratë pritjen e rivotimit për të marrë parasysh këtë këshillë. Duke pritur për zgjedhje të lira dhe të ndershme në prill 2021”, shkruan Varhelyi.

Më herët gjatë vizitës në Tiranë komisioneri i BE-së bëri të qartë për qeverinë shqiptare se reforma zgjedhore është kushti kryesor për çeljen e bisedimeve me BE-në. Kur përmendi reformën zgjedhore ai e kishte fjalën për ndryshimet e njëanshme që iu bënë reformës së miratuar më parë me konsensus dhe kjo ishte një kambanë për veshët e mazhorancës qeverisëse.

Apeli i komisionerit është ripërsëritur dje nga Raporteri i Shqipërisë në Parlamentin Europian, David Lega.

Me anë të një statusi në Twitter, Lega po ashtu i ka bërë një thirrje kryeministrit Rama dhe Parlamentit për të pritur opinionin e Venecias.

“Pajtohem me Komisionerin, Oliver Varhelyi. Parlamenti dhe Kryeministri Rama duhet të presin për Opinionin e Venecias, kjo do të ishte qasja demokratike”, shkruan Lega duke e shoqëruar statusin e tij me hashtagun “zgjedhje të Lira dhe të Drejta në Prill 2021”.

Lexo edhe :  Berisha: Rama paguan 200 mijë € charter privat, për të bërë vaksinën në Abu Dhabi

Në një situatë ku Gjykata Kushtetuese nuk është funksionale, Komisioni i Venecias ka shërbyer si një gjykatës për çështje të rëndësishme të kushtetutshmërisë dhe konfliktit ligjor ndërinstitucional në vend.

Refuzimi i Ramës

Kërkesat eksplicite të komisionerit dhe eurodeputetit kanë hasur në vesh të shurdhër në Tiranë. Kryeministri Edi Rama, ideator dhe arkitekt i këtyre ndryshimeve u tregua i vendosur për të ecur përpara me rivotimin e kodit të ndryshuar.

“Kodi Zgjedhor do të votohet sa më shpejt, pa asnjë ndryshim. Askush s’mund të vendosë në diskutim vendimin e Kuvendit, aq më pak Meta”, deklaroi ai dje duke dalë nga selia e Partisë Socialiste pasi kishte zhvilluar një takim me shtabin elektoral të partisë.

Më tej ai shkroi në Twitter, ku e konsideronte mendimin e ‘Venecias’ të mirëseardhur, por nënvizoi faktin se presidenti pranohet ose rrëzohet nga parlamenti.

Kryeministri Rama tregoi se mazhoranca që e drejton e kishte me nxitim këtë votim duke theksuar se “parlamenti do të rishprehet pa humbur asnjë ditë në lidhje me kodin”.

Në asnjë rresht ai nuk iu referua kërkesës direkte që i erdhi dje nga Brukseli duke i konsideruar procedurat parlamentare si shumë të rëndësishme.

“Mendimi i Venecias është gjithnjë i mirëseardhur, por për një ligj të votuar dhe të refuzuar nga Presidenti, procedura është e qartë: Refuzimi i Presidentit pranohet ose rrëzohet nga parlamenti! Parlamenti do të rishprehet pa humbur asnjë ditë! Ky President i angazhuar si një ekstremist kundër Parlamentit dhe Qeverisë shqiptare, s’merr dot peng askënd dhe asgjë përveç institucionit që fatkeqësisht ka marrë peng! Opinioni i Venezias mirësetëvijë kur të vijë, por koha për këto zgjedhje s’pret asnjë ditë jashtë procedurave”, shkruan Rama.

PS ka treguar, jo vetëm me fjalë por dhe me vepra refuzimin e institucioneve evropiane, pasi ka futur në rend dite të Komisionit për Çështjet Ligjore shqyrtimin e dekretit të presidentit.

Pas diskutimit këto ndryshime priten të kalojnë në seancën e Kuvendit, ditën e enjte.

Ndryshimet në Kodin Zgjedhor i japin përparësi nga ana ligjore PS-së së drejtuar nga Rama pasi bllokojnë tentativat për një koalicion parazgjedhor të gjerë opozitar.


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas