Kryesore

Kodi Zgjedhor/ Tërhiqet mazhoranca, do diskutojë draftin e propozuar nga PD
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:21 - 28/09/20 |
mapo.al

Pas deklaratës së Yuri Kim për të respektuar marrëveshjen e “5 Qershorit”, mazhoranca është tërhequr nga votimi i ndryshimeve në Kodin Zgjedhor më 1 Tetor.


Pas një mbledhje është vendosur që ndryshimet në Kodin Zgjedhor nuk do të miratohen ditëne  enjte. Kjo do të thotë se mazhoranca do të marrë parasysh draftin e propozuar nga Partia Demokratike  për listat e hapura dhe koalicionet dhe pritet të mblidhet Këshilli Politik.


Ende nuk dihet si do veprojë mazhoranca, pasi PD tashmë ka dorëzuar draftin e plotë me të gjitha propozimet.Ndërkohë edhe Ambasdori i BE-së Luigi Soreca ka bërë apel për respektimin e marrëveshjes së “5 Qershorit”
Etiketa: , , ,

Pas