Aktualitet

Kokaina mes bananeve/ SPAK kërkoi të lirohej, GJKKO lë në burg Selim Çekajn


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:04 - 07/08/21 |
mapo.al

Gjykata e Posaçme kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar (GJKKO) këtë të shtunë ka lënë në fuqi masën e sigurisë “arrest me burg” për babanë e Arbër Çekajt, Selim Çekajn.


GJKKO ka vendosur të mbetet në burg Çekaj edhe pse SPAK kërkoi lehtësimin e masës së sigurisë nga “arrest me burg” në “arrest shtëpie”.


SPAK kërkoi masën e “arrest në shtëpi”, duke arsyetuar se nga të dhënat e deritanishme nuk ka prova që ai të jetë i përfshirë në çështjet e trafikut të drogës. Sipas prokurorit, derisa të kryhen hetimet, Çekaj duhet të qëndrojë në “arrest shtëpie”.Ndërkohë Çekaj pretendon se nuk ka lidhje me ngarkesën e drogës, ndërsa si argument për t’u liruar nga burgu, ai përdori problemet shëndetësore, si dhe të kujdeset për bashkëshorten e tij.

Lexo edhe :  "Rama 3", SPAK i përgjigjet Metës: Të pastër, asnjë nga ministrat nën hetim


Ndërsa i biri, Arbër Çekaj ndodhet në qeli dhe i dënuar me 14 vite, pas gjetjes së 613 kg kokainë po në kontejnerët me banane.Kërkesa e Selim Çekajt për t’u liruar nga qelia ishte parashikuar të mbahej këtë të premte, por trupa gjykuese vendosi që vendimi për të, të merret ditën e sotme, e shtunë, duke rrëzuar kërkesën e SPAK që kërkoi lirimin e të moshuarit dhe lënien e tij në arrest shtëpie.

1


Etiketa: , , , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas