Aktualitet

Kokaina në Durrës, Policia: U gjet në konteinerin e “Alba exotic fruit”


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 20:15 - 13/07/21 |
mapo.al

Një sasi kokaine është kapur ditën e sotme në portin e Durrësit, teksa kontenieri me banane i ardhur nga Ekuadori ka kaluar në skaner.


Nga informacionet e deritanishme rezulton se kokaina është gjetur në një prej kontenierëve të firmës “Alba Exotic Fruit”, në pronësi të Eduart Dautit.


Fillimisht policia njoftoi se lënda narotike ishte gjetur në konteinerin e kompanisë së njohur “Bana King”, por më pas e ndryshoi deklaratën dhe të dhënat përkatëse.Në total janë 11 kilogramë dhe 650 gram kokainë e ndarë në 14 pako, të transportuara nga kjo kompani që nuk është e panjohur për publikun.Kujtojmë se në vitin 2019, po në kontenierin e kësaj kompanie janë gjetur 137 kilogram kokainë gjatë një operacioni në bashkëpunim me DEA-n amerikane. Atëherë kokaina u zëvendësua me oriz dhe pakove iu vendos gjurmues GPS, që zbuloi pritësin, Gentian Malindi.

Lexo edhe :  Durrës/ 40-vjeçarja gjendet e pajetë brenda një makine të parkuar, dyshimet


Kjo kompani rezulton se gjatë viteve të fundit ka kryer mbi 150 udhëtime nga Amerika Latine në Shqipëri.

1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas