Aktualitet

Kolegji Zgjedhor e certifikoi si fitues, Joe Biden: Demokracia e SHBA u testua


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 07:54 - 15/12/20 |
mapo.al

Presidenti i ri i SHBA, Joe Biden ka folur për herë të parë pasi zyrtarisht dhe institucionalisht fitorja e tij u njoh edhe nga Kolegji Zgjedhor.


Biden në një fjalim të mbajtur deklaroi se tashmë është koha që SHBA të ndërrojë faqe pasi demokracia e saj u testua, u kërcënua dhe rezultoi të jetë rezistente, e fortë dhe e vërtetë.


306 vota të Kolegjit Elektoral shkuan për Joe Biden kundrejt 232 për Trump teksa tashmë nuk ka asnjë pengesë që më 20 janar 2021 Biden të hyjë në Shtëpinë e Bardhë si Presidenti i 46-të i SHBA.

Nga ana tjetër Presidenti në detyrë Trump ka dhënë fjalën se në rast se Kolegji Zgjedhor do të certifikonte fitues Biden-in atëhere do e lironte zyrë, por ai ende s’ka komentuar për këtë dhe s’dihet nëse do e mbajë premtimin.

Lexo edhe :  Kokaina në Kosovë, Yuri Kim: DEA, rol të rëndësishëm në goditjen e trafikut ndërkombëtar


LEXO EDHE: Kolegji Zgjedhor konfirmon fitoren e Joe Biden

1


Etiketa: , ,

Pas