Aktualitet

Komisioni Europian harton kornizat e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:59 - 01/07/20 |
mapo.al

Komisioni Evropian i paraqiti sot Këshillit, kuadrin negociues me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut, si dhe përditësimet për ecurinë e reformave në dy vendet.


Në një status në Twitter, Komisioneri për dhe Zgjerim Olivér Várhelyi, tha se ky është një hap i rëndësishëm për dy vendet e Ballkanit Perëndimor.


“Sot shënohet një hap tjetër i rëndësishëm në rrugën e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut drejt Bashkimit Evropian. Duke ofruar angazhimin tonë, ne përshkruajmë korniza konkrete për zhvillimin e negociatave të pranimit. Propozimet tona bazohen në metodologjinë e rishikuar të zgjerimit që kemi paraqitur në shkurt për ta bërë procesin e pranimit më të besueshëm, me një kontroll të fortë politik, më dinamik dhe të parashikueshëm.


Mezi pres diskutimet me shtetet anëtare dhe mbajtjen sa më shpejt të konferencave të para ndërqeveritare me të dy vendet. E ardhmja e tyre qëndron qartë në Bashkimin Evropian dhe unë jam i bindur se ata do të vazhdojnë të zbatojnë reformat në rrugën e tyre të BE, siç kanë bërë deri më tani”, – tha Várhelyi


Draft-kornizat janë ndarë në tre pjesë: 1) parime që rregullojnë negociatat e pranimit, 2) përmbajtja e negociatave dhe 3) procedura e negociatave.

Qëllimi i negociatave është që Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut të adoptojnë në tërësi legjislacionin e BE – së dhe të sigurojnë zbatimin e plotë.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas