Aktualitet

Komisioni Evropian jep 3.3 miliardë euro për Ballkanin Perëndimor

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 19:21 - 29/04/20 |
mapo.al

Komisioni Evropian njoftoi sot se një paketë ndihme financiare prej 3.3 miliardë eurosh për Ballkanin Perëndimor, është alokuar së bashku me Bankën Evropiane të Investimeve.


“Kjo paketë synon të adresojë shëndetin parësor dhe nevojat njerëzore si rezultat i pandemisë koronavirus, si dhe të ndihmojë në rimëkëmbjen sociale dhe ekonomike,” u tha në një njoftim për shtyp.


Komisioni tha se po përshkruan parametrat për mbështetje afatgjatë përpara Samitit BE-Ballkan Perëndimor në Zagreb, i cili do të paraqitet më vonë këtë vit si një plan Ekonomik dhe Investim për rajonin.


Njoftimi për shtyp citon Presidenten e Komisionit Ursula von der Leyen të thotë se Bashkimi Evropian ka një përgjegjësi të veçantë për të ndihmuar Ballkanin Perëndimor gjatë pandemisë “pasi e ardhmja e tyre qëndron qartë në Bashkimin Evropian”.


“BE po mobilizon një paketë të konsiderueshme financiare, duke konfirmuar solidaritetin e fortë. Së bashku do ta kapërcejmë këtë krizë dhe do të shërohemi. Dhe përtej kësaj, ne do të vazhdojmë të mbështesim rajonin, përfshirë reformat e nevojshme në rrugën e tyre në BE, pasi rimëkëmbja do të funksionojë në mënyrë efektive nëse vendet vazhdojnë të kryejnë angazhimet e tyre,” tha ajo.

Komisioneri për fqinjësi dhe zgjerim, Olivér Várhelyi, kujtoi se BE veproi shpejt dhe ishte gjithëpërfshirëse për të ndihmuar rajonin të luftojë pandeminë “me ndihmë të pashembullt financiare, si dhe qasje në shumë prej nismave të BE”.

“Dhe puna jonë do të vazhdojë ndërsa përgatisim një Plan Ekonomik dhe Investimesh për rajonin, për të trajtuar ndikimin e vështirë socio-ekonomik të krizës, për të modernizuar ekonomitë në rajon, mbështetur reformat dhe filluar mbylljen e hendekut të zhvillimit, duke sjellë kështu përfitime konkrete për njerëzit sa më shpejt,” tha Várhelyi.


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas