Aktualitet

Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mësimi parauniversitar të zhvillohet në shkollë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:10 - 29/04/21 |
mapo.al

Gjatë një konference për shtyp Komiteti Teknik i Ekspertëve njofton se situata me virusin Covid-19 mbetet e qëndrueshme por numri i të shtruarve në spitale dhe ai i infektimeve ditore ka pësuar një rritje të lehtë.


Gjithashtu komiteti teknik shton se vaksinimi masiv vijon normalisht.


Duke parë situatën e qëndrueshme me virusin Sars Cov2, Komiteti Teknik i Ekspertëve propozon për Ministrinë e Arsimit që gjimnazet dhe shkollat 9-vjeçare të zhvillojnë mësimin në klasa fizike e jo më në ato virtuale.“Siç shihet nga këto shifra të sapo thëna, Komiteti arrin në konkluzionin që situata është e qëndrueshme por kemi parasysh një tendencë të lehtë të rritjes.Të shpresojmë që kjo situatë nuk do vazhdojë të rëndohet. Vaksinimi më popullatë ka ecur me ritme të mira. Një pjesë e mirë e arsimtarëve kanë bërë dozën e parë. Mund të themi që jemi nga vendet e para sa i përket ritmit të vaksinimit në Ballkan duke lënë prapa edhe Kroacinë.

Duke parë këtë situatë, Komiteti mendon të propozojë që procesi arsimor para-universitar të kalojë në prezencë në klasë me protokolle. Beteja me COVID vazhdon.

Duhet të vazhdojmë mbajtjen e maskës dhe distancimin fizik sepse vetëm kështu do mundim që të kemi një kontroll të mirë mbi pandeminë duke arritur përmirësim të ekonomisë”, shprehet Rakacolli.

Ndërkohë masat e tjera anticovid siç është ora policore, distancimi fizik etj mbeten të njëjta.

 

1


Etiketa: , ,

Pas