Aktualitet

Konferenca ndërqeveritare me Maqedoninë? – Rama konfirmon shtyrjen me gisht nga historia


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 23:33 - 12/11/20 |
mapo.al

Konferenca e parë për pranimin e Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në BE do të shtyhet.


Kjo u  la të kuptohej nga kryeministri Edi Rama në emisionin “Open”.


Ai përmendi përplasjet e Maqedonisë së Veriut me Bullgarinë, se qeveria e kësaj të fundit do që Bashkimi Europian t’i ndalojë negociatat e pranimit me Maqedoninë e Veriut, derisa vendi kandidat të pranojë se është historikisht dhe gjuhësisht pjesë e Bullgarisë.Pra, Rama “fajësoi” Maqedoninë e Veriut për shtyrjen e konferencës, dhe mosmarrëveshjen e saj historike me Bullgarinë.
Kujtojmë se konferenca e parë ndërqeveritare ishte parashikuar që të mbahej nën presidencën gjermane, por tashmë do të mbahet në presidencën e radhës të Bashkimit, në vitin 2021.1


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas