Aktualitet

Konfirmimi nga shkencëtarët, viktima e parë në Europë nga Covid ishte në Serbi

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:57 - 23/02/21 |
mapo.al

Viktima e parë nga Covid-19 në Europë u shënua në Serbi dhe jo në Francë, siç dihej më herët. Zbulimi është bërë nga shkencëtarët në Beograd, të cilët kryen një studim.Viktima ishte një 56-vjeçar, punonjës në ndërtim, i cili vuante nga temperatura e lartë, kolla e thatë dhe problemet në frymëmarrje. Ai humbi jetën më 5 shkurt të vitit të kaluar, ndërsa shkaku i vdekjes u shënua fillimisht pneumonia.


Disa muaj më pas, shkencëtarët nga Instituti i Mjekësisë në Beograd, gjetën prova se 56-vjeçari ndërroi jetë për shkak të Covid-19.
Viktima e parë në Europë ishte raportuar në Francë më 15 shkurt të 2020-ës, por tashmë kjo është rrëzuar nga konfirmimi në Serbi. Aktualisht mbi 111 milionë persona janë infektuar në të gjithë botën, ndërsa mbi 2.5 milionë të tjerë kanë humbur jetën.

Lexo edhe :  Shpenzimet për COVID-19 po sakatojnë ekonominë e familjeve shqiptare


11Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas