Aktualitet

Konfirmohet viktima e parë nga koronavirusi në Evropë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:35 - 15/02/20 |
mapo.al

Është konfirmuar dhe viktima e parë në Evropë si pasojë e koronavirusit.


Bëhet fjalë për një 80 vjeçare kineze në Francë e cila ishte nga provinca e Hubei pranë Wuhan.


Këtë e bën të ditur ministrja e jashtme franceze Agnès Buzyn. Gjithashtu ajo informon se edhe vajza e 80 vjeçares është e prekura nga koronavirusi por tashmë është duke marrë mjekim.


Ajo mbërriti në Francë në 16 janar dhe u vendos në karantinë në datën 25 janar.


Kjo është viktima e katërt e regjistruar jashtë Kinës si pasojë e virusit. 3 të tjerët janë regjistruar në Hong Kong, Filipine dhe në Japoni.


Etiketa:

Pas