Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ Dalin pamjet e sulmit në ajër ndaj ushtarëve armenë (Video)

Pamje tronditëse janë publikuar nga konflikti i armatosur i Azerbajxhanit me Armeninë në rajonin e diskutueshëm Nago- Karabak. Video është shpërndarë nga vetë Ministria e Mbrojtjes së Azerbajxhanit.

Në të duket një dron teksa vëzhgon ushtarë armenë që po shkarkojnë një kamion në bazën e tyre ushtarake; në një moment droni shihet duke qëlluar mjetin, ndërsa në fund një numër i madh ushtarësh të vdekur.https://youtu.be/z6H3pIG4PZU

100 njerëz, përfshirë civilë, kanë vdekur gjatë betejave të përgjakura në rajonin Nago-Karabak. Enklava malore është zyrtarisht pjesë e Azerbajxhanit, por drejtohet nga armenët etnikë që nga viti 1944.

Republika e vetë shpallur ka raportuar 84 vdekje ushtarake që nga e diela, si dhe viktima civile. Ndërsa Azerbajxhani nuk folur për humbjet ushtarake, por ka konfirmuar shtatë vdekje civile.

Ekzistojnë shqetësime në rritje që vendet e tjera mund të përfshihen drejtpërdrejt në konfliktin në rajonin strategjik të Kaukazit.

Turqia tashmë ka mbështetur hapur Azerbajxhanin, ndërsa Rusia – e cila ka një bazë ushtarake në Armeni – ka bërë thirrje për një armëpushim të menjëhershëm.

Në një deklaratë të martën, Komisioneri i Lartë i KB për të Drejtat e Njeriut, Michelle Bachelet tha: Jam thellësisht i shqetësuar nga humbja e raportuar e jetëve dhe plagosjeve të civilëve, si dhe dëmtimi i pronës dhe infrastrukturës civile.

 


Fatal error: Uncaught ___C_0: (E_ERROR) Trying to access array offset on value of type bool in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config:252 Stack trace: #0 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(13): ___C_5->_errorHandler(2, 'Trying to acces...', '/home/gazetamap...', 13) #1 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_demo_style() #2 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(74): JNews\Module\Block\Block_9_View->get_image_size() #3 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(63): JNews\Module\Block\Block_9_View->build_column(Array, 'jeg_col_2o3') #4 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/Block_9_View.php(47): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_column(Array, 'jeg_col_2o3') #5 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/Block/BlockViewAbstract.php(17): JNews\Module\Block\Block_9_View->render_output(Array, 'jeg_col_2o3') #6 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Module/ModuleViewAbstract.php(165): JNews\Module\Block\BlockViewAbstract->render_module(Array, 'jeg_col_2o3') #7 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(1265): JNews\Module\ModuleViewAbstract->build_module(Array) #8 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/class/Single/SinglePost.php(205): JNews\Single\SinglePost->related_post(false) #9 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(307): JNews\Single\SinglePost->related_post_hook('') #10 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/class-wp-hook.php(331): WP_Hook->apply_filters(NULL, Array) #11 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/plugin.php(474): WP_Hook->do_action(Array) #12 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/fragment/post/single-post-1.php(66): do_action('jnews_single_po...') #13 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(772): require('/home/gazetamap...') #14 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template.php(716): load_template('/home/gazetamap...', false, Array) #15 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/general-template.php(204): locate_template(Array, true, false, Array) #16 /home/gazetamapo/public_html/wp-content/themes/mapo/single.php(16): get_template_part('fragment/post/s...') #17 /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/template-loader.php(106): include('/home/gazetamap...') #18 /home/gazetamapo/public_html/wp-blog-header.php(19): require_once('/home/gazetamap...') #19 /home/gazetamapo/public_html/index.php(17): require('/home/gazetamap...') #20 {main} thrown in /home/gazetamapo/public_html/wp-includes/js/tinymce/skins/wordpress/images/formatting.config on line 252