Aktualitet

Konflikti në Lindjen e Mesme, reagon Kosova: Izraeli ka të drejtë vetëmbrojtje


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 13:29 - 16/05/21 |
mapo.al

Konflikti mes Izraelit dhe Palestinës prej ditësh është përshkallëzuar, duke shkaktuar numër të lartë viktimash, mes tyre edhe fëmijë.


Lidhur me zhvillimet e fundit atje, një reagim ka ardhur edhe nga Qeveria e Kosovës, më konkretisht, nga Ministria e Punëve të Jashtme. Përmes një njoftimi kjo ministri është shprehur se Izraeli ka të drejtën të vetëmbrohet nga sulmet e Hamasit.


“Si çdo shtet, Izraeli ka të drejtën dhe obligimin për të mbrojtur popullin e tij kundër 2,000 raketave të qëlluara mbi civilët vetëm nga Hamasi, i cili po mban peng civilët palestinezë në luftën e tij. Ne vajtojmë të gjitha viktimat.

Ne kërkojmë që të përmbahemi, të ndalojmë dhunën dhe të kërkojmë zgjidhje paqësore”, thuhet në njoftim.

66


Etiketa: ,

Pas