fbpx

Rajoni

Konjufca: Thaçi po tenton të blejë njohjen nga Serbia me territor

               Publikuar në : 15:58 - 08/11/18 |
mapo.al

Nënkryetari i Lëvizjes Vetëvendosje, Glauk Konjufca ka thënë të enjten se pavarësisht pse presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi nuk ka manadat nga Kuvendi i Kosovës, ai po insiston në arritjen e një marrëveshjeje me Serbinë.


Konjufca i ka bërë këto komente në një konferencë për media ku ka komentuar takimin e radhës ndërmjet presidentëve të Kosovës dhe Serbisë në Bruksel.Ai ka thënë se Thaçi e Vuçiq e kanë ndryshuar taktikën e takimeve, duke i realizuar ato pa një paralajmërim paraprak. Sipas tij kjo është hera e parë që për takimin e sotëm në Bruksel, opinioni në Kosovë të njoftohet vetëm një ditë më herët.“Presidenti Thaçi është në gjendje që të paguajë njohjen e Serbisë me territor të Kosovës”, është shprehur Konjufca, shkruan rel.


Sipas tij, deklaratat e Thaçit për korrigjim të kufirit dhe përfshirje brenda kufirit të Kosovës komunat, Preshevë, Bujanoc e Medvegjë, janë vetëm mashtrim dhe asgjë tjetër.

 


Etiketa: , , , , ,

Pas