Aktualitet

Korçë/ Transportonin 30 emigrantë të paligjshëm, arrestohen 2 persona


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 14:58 - 14/10/20 |
mapo.al

Dy persona janë arrestuar në Maliq për transport emigrantësh të paligjshëm drejt BE-së, përkundrejt fitimit.


Bëhet fjalë për M. B., 20 vjeç, banues në Vorë dhe G.M., 44 vjeç, banues në Libonik.


M.B. u arrestua në vendin e quajtur “Tyrbja e Gocës” në Maliq, pasi u kap me 30 klandestinë që do u merrte nga 300-1300 euro për t’i çuar në Tiranë dhe më pas në një nga vendet e Bashkimit Europian.Ndërsa G.M. u vendos në pranga pasi u kap në makinë me një emigrant të paligjshëm, të cilit i kishte marrë 200 euro për transport drejt BE-së.NJOFTIMI NGA POLICIA

Qarku Korçë
Vijon operacioni policor i koduar “Perimetri”.Goditen dy raste të tjera të veprimtarisë kriminale të dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit.

U kapën duke transportuar 30 emigrantë të paligjshëm, vihen në pranga 2 shtetas dhe shpallet në kërkim 1 tjetër.

Njëri prej të arrestuarve drejtonte mjetin pa leje drejtimi, ndërsa i shpalluri në kërkim nuk iu bind urdhrit të Policisë.

Specialistët e Seksionit për Hetimin e Trafiqeve të Paligjshme dhe Narkotikëve në DVP Korçë, në bashkëpunim me Policinë Kufitare, Sektorin e Policisë Rrugore dhe Komisariatet e Policisë Maliq dhe Pogradec, në vijim të operacionit policor “Perimetri”, kanë goditur dy raste të tjera të aktivitetit kriminal në fushën e dhënies ndihmë shtetasve të huaj për kalim të paligjshëm të kufirit, kundrejt shpërblimit, si rezultat i të cilëve u bë kapja dhe arrestimi në flagrancë i shtetasit:

Lexo edhe :  Trafikonin qënie njerëzore, arrestohen 5 persona në Korçë

• M. B., 20 vjeç, si edhe u shpall në kërkim shtetasi E. M., 23 vjeç, banues në Vorë, Tiranë, të cilët janë kapur nga shërbimet e Policisë pranë vendit të quajtur “Tyrbja e Gocës”, Maliq, duke transportuar në drejtim të Tiranës, me mjetin furgon tip “Benz”, 29 emigrantë të paligjshëm, të cilëve kundrejt shpërblimit nga 300 deri në 1300 euro për person, iu kishin premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së. Shtetasi M. B. rezultoi se drejtonte mjetin pa leje drejtimi, ndërsa shtetasi E. M., i cili nuk i është bindur urdhrit të punonjësve të Policisë për të ndaluar, nga verifikimet e kryera rezulton bashkëpunëtor i dyshuar i 20-vjeçarit.

• Gjithashtu është arrestuar në flagrancë edhe shtetasi G. M., 44 vjeç, banues në Libonik, Maliq, i cili u kap nga forcat e Policisë pranë vendit të quajtur “Guri i Kuq”, Pogradec, duke transportuar me mjetin tip “Benz”, një emigrant të paligjshëm, të cilit kundrejt shpërblimit prej 200 euro, i kishte premtuar kalimin drejt vendeve të BE-së.

Materialet i kaluan Prokurorive të Rretheve Gjyqësore Korçë e Pogradec, për veprat penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufijve” kryer në bashkëpunim, “Drejtimi i automjeteve në mënyrë të parregullt” dhe “Mosbindja ndaj urdhrit të punonjësit të policisë së rendit publik”.

1


Etiketa: , , ,

Pas