Aktualitet

Koreja e Jugut, masa drastike pas shtimit të rasteve ditore me koronavirus


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:14 - 16/08/20 |
mapo.al

Masa të ashpra janë marrë në Korenë e Jugut, pasi autoritetet shëndetësore raportuan sot 279 të infektuar të rinj me koronavirus, njofton agjencia e lajmeve, Yonhap.


Qeveria vendosi një sërë kufizimesh drastike në zonën metropolitane të Seulit.


Kështu, institucionet publike përfshirë qendrat e kujdesit, bibliotekat dhe muzetë do të mbeten të mbyllura në Seul dhe provincën fqinje Gyeonggi për dy javët e ardhshme.Klubet, baret dhe karaoket, palestrat dhe sallat e koncerteve, gjithashtu, mund të mbyllen përsëri nëse nuk ndiqen udhëzimet mbrojtëse, përfshirë bërjen e listave të vizitorëve.
Masat përfshijnë ndeshjet e ligës së futbollit dhe bejsbollit që luhen përsëri pas dyerve të mbyllura, pasi stadiumet ishin rihapur pjesërisht për tifozët.Koreja e Jugut ka parë shpërthime sporadike të infeksionit, pasi relaksoi distancimin e rreptë fizik më 6 maj.

1


Etiketa: , , ,

Pas