Aktualitet

Koreja e Jugut rikthen masat, mbyll 200 shkolla pas hapjes


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 08:24 - 29/05/20 |
mapo.al

Pas lehtesimeve te bera dhe rinisjes se shkollave, Koreja e Jugut ka bere hapa pas ne planin e masave per koronavirusin.


BBC raporton se të enjten Koreja e Jugut raportoi 79 raste të reja brenda 24 orëve – numri i saj më i lartë në dy muaj.


Per pasoje, më shumë se 200 shkolla në të gjithë Korenë e Jugut janë të detyruar të kthehen në mësimdhënie online dhe te mbyllin klasat, vetem pak dite, pasi nxenesit ishin rikthyer.Shumica e shkollave të prekura ndodhen në një zonë jashtë Seulit e cila ka parë një shpërthim të freskët të virusit.
Koreja e Jugut duroi një nga shpërthimet më të këqija të sëmundjes jashtë territorit të Kinës, por pati nje kontroll te mire nga plani, “gjurmim, testim dhe trajtim”.

Lexo edhe :  Ylli i NBA refuzon të marrë vaksinën anti-Covid, humbet mbi 17 milionë dollarë


Rregullat e distancës sociale u qetësuan dhe vendi po kthehej kryesisht në normalitet deri këtë javë, kur u rivendosen serish masa kufizuese.

Shkollat ishin duke u rihapur në faza në një proces që po vazhdon në mbarë vendin.

1


Etiketa: , ,

Pas