Aktualitet

Koronavirusi- 1 viktimë dhe 12 raste të reja në Shqipëri për 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:37 - 29/05/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në vendin tonë janë kryer 3255 testime testime nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me COVID-19, 12 qytetarë.


Rastet pozitive janë: 3 raste në Shkodër, 2 raste në Tiranë, Korçë, 1 rast në Fier, Devoll, Prrenjas, Kolonjë, Sarandë.


Fatkeqësisht, në 24 orët e fundit, 1 qytetare nga Saranda, 89 vjeç nuk ka mundur ta fitojë betejën me koronavirusin.Njoftimi i MSH:Situata e COVID19 në 24 orët e fundit është si vijon:Janë kryer 3255 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 12 qytetarë. Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:  3 raste në Shkodër, 2 raste në Tiranë, Korçë, 1 rast në Fier, Devoll, Prrenjas, Kolonjë, Sarandë.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 41 pacientë, nga të cilët 6 pacientë janë në terapi intensive.

Lexo edhe :  243 të shtruar në spitalet COVID, humb jetën gruaja e vaksinuar

Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor betejën me COVID19 nuk e ka fituar 1 qytetare nga Saranda, 89 vjeç.

Në 24 orët e fundit janë shëruar 118 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 129,215 që nga fillimi i epidemisë.

Statistika (29 Maj 2021)
Raste të reja ditore        12
Të shëruar në 24 orë      118
Të shtruar në spitale      41
Humbje jete në 24 orë   1
Testime ditore                3255

Testime totale             715,526
Raste pozitive             132,297
Raste të shëruara        129,215
Raste Aktive                  633
Humbje jete                  2,449

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë         291
Korçë            83
Shkodër       73
Vlorë             33
Elbasan        32
Berat             36
Lezhë           27
Gjirokastër   19
Fier               11
Kukës           10
Durrës          14
Dibër          4

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas