Aktualitet

Koronavirusi – 38 raste të reja, 2 viktima dhe 872 të shëruar në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:01 - 03/05/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 38 raste të reja me koronavirus nga 1762 testime të kryera dhe 2 viktima

Harta e të prekurve – 20 raste në Tiranë, 5 në Korçë, 3 në Sarandë, nga 1 rast në Fier, Kukës, Lezhë, Vlorë, Mirditë, Divjakë, Gramsh, Skrapar, Patos, Konispol.


Fatkeqësisht, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin. Bëhet fjalë për një qytetar nga Shkodra dhe një qytetar nga Durrësi të moshave 83-90 vjeç.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 123 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.Ndërsa, 872 qytetarë janë shëruar në 24 orët e fundit.


Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

872 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 872 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 111,792 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  Në prag të sezonit turistik, Greqia lehtëson masat, hapen baret dhe restorantet

123 të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 123 pacientë, 10 në terapi intensive, nga të cilët 2 pacientë janë të intubuar.

2 viktima – Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, një qytetar nga Shkodra dhe një qytetar nga Durrësi të moshave 83-90 vjeç kanë humbur betejën me COVID19.

Statistika (03 Maj 2021)

Raste të reja ditore 38
Të shëruar në 24 orë 872
Të shtruar në spitale 123
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 1,762

Testime totale 641,968
Raste pozitive 131,276
Raste të shëruara 111,792
Raste Aktive 17,085
Humbje jete 2,399

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 14308
Fier 849
Shkodër 399
Durrës 249
Korçë 274
Gjirokastër 255
Vlorë 243
Elbasan 131
Kukës 103
Dibër 101
Berat 93
Lezhë 80

249


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas