Aktualitet

Koronavirusi – 67 raste të reja, 2 viktima dhe 104 të shtruar në spitale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:24 - 07/05/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, janë regjistruar 67 raste të reja me koronavirus nga 2728 testime, dhe 2 viktima


Harta e të prekurve – 17 raste në Tiranë, 9 në Korçë, 7 né Shkodër, 5 në Devoll, 4 në Pogradec, nga 3 raste në Lushnje, Vlorë, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Kamëz, Vau i Dejës, Cerrik, Pustec, nga 1 rast në Durrës, Lezhé, Mirditë, Gjirokastër, Malësi e Madhe, Shijak, Maliq.


Fatkeqësisht, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin. Bëhet fjalë për 2 qytetarë nga Tirana, të moshave 52-78 vjeç.

Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 104 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit janë shëruar 891 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 115,253 që nga fillimi i epidemisë.


Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

2728 testime të kryera – nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 67 qytetarë.

891 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 891 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 115,253 që nga fillimi i epidemisë.

Lexo edhe :  EMA nis vlerësimin e vaksinës kineze që përdoret edhe në Shqipëri

104 të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 104 pacientë, 11 në terapi intensive, nga të cilët 4 pacientë janë të intubuar.

2 viktima – Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 2 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Tirana, të moshave 52-78 vjeç.

Statistika (07 Maj 2021)
Raste të reja ditore 67
Të shëruar në 24 orë 891
Të shtruar në spitale 104
Humbje jete në 24 orë 2
Testime ditore 2,728

Testime totale 652,360
Raste pozitive 131,577
Raste të shëruara 115,253
Raste Aktive 13,916
Humbje jete 2,408

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 11726
Fier 408
Shkodër 353
Gjirokastër 239
Korçë 248
Durrës 224
Vlorë 215
Elbasan 136
Dibër 92
Berat 97
Kukës 80
Lezhë 98

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas