Aktualitet

Koronavirusi – 91 raste të reja, 3 viktima dhe 111 të shtruar në spitale


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:26 - 06/05/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë janë regjistruar 91 raste të reja me koronavirus, nga 2818 testime të kryera dhe 3 viktima


Harta e të prekurve – 23 raste në Tiranë, 8 në Korçë, 7 në Shkodër, nga 5 raste në Devoll Sarandë, Malësi e Madhe, nga 4 raste në Lushnje, Mirditë, nga 3 raste në Durrës, Kurbin, Mallakastër, Gjirokastër, nga 2 raste në Elbasan, Berat, Librazhd, Kamëz, Pogradec, Memaliaj, Skrapar, nga 1 rast në Lezhë, Delvinë, Gramsh, Maliq.


Fatkeqësisht 3 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin. Bëhet fjalë për 2 qytetarë nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 52-83 vjeç.Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.Në 24 orët e fundit janë shëruar 894 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 114,362 që nga fillimi i epidemisë.Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

2818 testime të kryera –  Janë kryer 2,818 testime, nga të cilat kanë rezultuar pozitivë 91 qytetarë.

Lexo edhe :  Koronavirusi - 451 raste dhe 7 viktima, 242 të shtruar në spitale

894 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 894 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 114,362 që nga fillimi i epidemisë.

111 të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 111 pacientë, 17 në terapi intensive, nga të cilët 6 pacientë janë të intubuar.

3 viktima – Me gjithë përpjekjet e stafit mjekësor, 3 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me covid19: 2 qytetarë nga Korça, 1 qytetar nga Shkodra, të moshave 52-83 vjeç.

Statistika (06 Maj 2021)
Raste të reja ditore 91
Të shëruar në 24 orë 894
Të shtruar në spitale 111
Humbje jete në 24 orë 3
Testime ditore 2,818

Testime totale 649,632
Raste pozitive 131,510
Raste të shëruara 114,362
Raste Aktive 14,742
Humbje jete 2,406

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 12431
Fier 505
Shkodër 356
Gjirokastër 242
Korçë 236
Durrës 231
Vlorë 220
Elbasan 133
Dibër 98
Berat 98
Kukës 96
Lezhë 96

1


Etiketa: , , ,

Pas