Aktualitet

Koronavirusi/ Banka e Shqipërisë ul normen e interesit me 0.5%

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 12:29 - 25/03/20 |
mapo.al

Banka e Shqipërisë ul normën bazë  të interesit nga 1 % në 0.5%. Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Genc Sejko qetëson duke nënvizuar se  Shqipëri gëzon shëndet të mirë ekonomik dhe financiar por nënvizon se për minimizimin e pasojave afatgjate të pandemisë kërkon përpjekje serioze të koordinuara dhe të harmonizuara nga të gjithë autoritetet publike e private në vend.


Shqipëri gëzon shëndet të mirë ekonomik dhe financiar. Parametrat e funksionit të ekonimisë sektorit bankar janë të të shëndetshëm, rezervat e sektorit bankar janë të larta. Në këtë kontekst këshilli mbikqyrës I BSH-së vëren se minimizimi i pasojave afatgjate të pandemisë kërkon përpjekje serioze të koordinuara dhe të harmonizuara nga të gjithë autoritetet publike e private në vend”, – tha Genc Sejko.

Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas