Aktualitet

Koronavirusi/ BE heq Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta, nisin kufizimet


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 18:28 - 09/09/21 |
mapo.al

Bashkimi Evropian ka hequr Shqipërinë nga lista e vendeve të sigurta të COVID-19. Shkak është bërë përkeqësimi i situatës në vendin tonë, pas rritjes së numrit të të infektuarve javët e fundit. 


Vendimi është marrë nga Këshilli i Bashkimit Evropian.


Veç Shqipërisë, në këtë listë janë shtuar vende si Armenia, Azerbajxhani, Brunei, Japonia dhe Serbia.Ky vendim do të jetë në fuqi për 2 javët në vazhdim, e pas këtij afati kohor, do të shikohet sërish nëse do të ketë ndryshime apo do të mbeten në fuqi të njëjtat masa.Në rekomandim përcaktohet më tej, se duke nisur nga 9 shtatori, shtetet anëtare të BE duhet të heqin gradualisht kufizimet e udhëtimit në kufijtë e jashtëm për banorët e vendeve të treta.

Lexo edhe :  KE pranon certifikatën e vaksinës nga Shqipëria, kush mund të lëvizë lirshëm


Ku përfshihen vende si:

Australi

Bosnje dhe Hercegovinë

Kanadaja

Jordania

Zelanda e Re

Katari

Republika e Moldavisë

Arabia Saudite

Singapori

Korea e jugut

Ukraina

Uruguaj

Kina, subjekt i konfirmimit të reciprocitetit.

5


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas