Aktualitet

Koronavirusi – Cilat janë rreziqet e variantit Delta?


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 21:22 - 20/06/21 |
mapo.al

Kohët e fundit të gjitha mediet po flasin për të ashtuquajturin variant Delta të Covid-19, por çfarë është ai dhe cilat janë rreziqet?, sipas pazienti.it.


Varianti Delta është një lloj i SARS-CoV-2, që fillimisht u shfaq në Indi në dhjetor 2020 (emri shkencor B.1.617.2), i cili tregon ndryshime në strukturën e proteinës Spike.


Kjo proteinë është e nevojshme nga virusi për të infektuar qelizat dhe ndryshimet në variantin Delta rrisin këtë aftësi.Rezultati është që ky lloj viral është më ngjitës.Vlerësohet se është rreth 60% më infektues sesa varianti Alpha (i ashtuquajturi variant Kent ose Angli), i cili sot përfaqëson llojin dominues.Përkthyer në terma të thjeshtë, nëse në një mjedis të caktuar priten 10 infeksione me variantin Alfa, me variantin Delta priten 16.

Ky variant mbërriti në Angli në shkurt dhe, deri më sot, është lloji që shkakton më shumë infeksione në atë vend.

Në Itali, vlerësohet se incidenca është rreth 1%, ndërsa në SHBA është rreth 10%.

Si të gjithë viruset më ngjitës, njerëzit e infektuar mund të shfaqin simptoma më intensive.

Lexo edhe :  I mori jetën COVID, mjekut të kombëtares i jepet lamtumira e fundit

Në rastin e variantit Delta, simptomat më të zakonshme janë dhimbja e kokës, rrjedhja e hundës dhe dhimbja e fytit.

Një studimi skocez përgjithësisht zbuloi një rrezik më të lartë të shtrimit në spital për variantin Delta sesa për Alpha.

Proteina Spike është elementi që përdorin vaksinat për të stimuluar përgjigjen imune. Ndryshimet e pranishme në variantin Delta potencialisht mund të ulin aftësinë e antitrupave për t’u lidhur me virusin duke e neutralizuar atë.

Sidoqoftë, studimet e para laboratorike dhe më vonë studimet e popullatës treguan se vaksinat janë ende efektive.

Në veçanti, pas dy dozave të AstraZeneca ose Pfizer, mbrojtja ndaj rrezikut të shtrimit në spital (pra e sëmundjes së rëndë) është më e madhe se 90%.

Varianti Delta është më ngjitës, kështu që rreziku i shpërthimeve të reja rritet.

Sidoqoftë, ngjitja ndodh kur virusi bie në kontakt me traktin tonë të frymëmarrjes. Përdorimi i maskës dhe respektimi i distancës gjithashtu mbrojnë në mënyrë efektive kundër këtij virusi. Për më tepër, rreziku më i madh është përhapja e tij midis njerëzve që nuk janë vaksinuar ose vaksinuar me një dozë të vetme.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas