Aktualitet

Koronavirusi ka ardhur nga ushqimi/ Ekspertët: Shkak supa me lakuriq nate dhe gjarpërinj
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 09:52 - 28/01/20 |
mapo.al

Virusi vdekjeprurës në Kinë po merr jetë njerëzish çdo ditë. Mjekët kinezë po përpiqen që të shpëtojnë jetë por nga koronavirusi nuk mund të shpëtojë askush.


Mediat Kineze kanë publikuar së fundmi një video, ku shfaqet një mjeke në Kinë, e cila qan pasi ka punuar pa pushim në ndihmë të personave të prekur nga koronavirusi vdekjeprurës, dhe nuk ka mundur t’i shpëtojë ata.


“Nuk mundem”, shprehet mjekja teksa qan me ngashërim. Duhet të themi se ajo ka disa ditë që nuk ka mundur të flejë gjumë pasi ka qenë në krye të detyrës.


Virusi i ri vdekjeprurës në Kinë u ka marrë jetën 106 personave brenda katër ditëve, ndërsa mbi 2 mijë të tjerë janë të prekur dhe po marrin trajtimin e duhur.


Sipas ekspertëve është mësuar se ky virus mund të jetë përhapur nga një supë e gatuar me lakuriq nate, ndërsa dyshohet nga ana tjetër se infeksioni mund ta kenë përhapur edhe gjarpërinjtë, një ndër ushqimet më të preferuara për kinezët.
Pas