Aktualitet

Koronavirusi/ Kina harton plane për të testuar 11 milionë banorët e Wuhan

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:52 - 12/05/20 |
mapo.al

Marrë nga: BBC


Qyteti kinez i Wuhan-it po harton plane për të testuar të gjithë popullsinë e tij prej rreth 11 milion banorë për Covid-19, raportojnë media shtetërore në Kinë.


Plani duket të jetë në fazat e tij të hershme, në të gjitha rrethet në Wuhan u tha të paraqesin detaje se si mund të bëhet testimi brenda 10 ditëve.


Ajo vjen pasi Wuhan-i, ku virusi u shfaq për herë të parë, regjistroi gjashtë raste të reja gjatë fundjavës. Para kësaj, nuk kishte parë asnjë rast të ri që nga 3 prilli. Wuhan-i, i cili ishte në izolim të rreptë për 11 javë, filloi rihapjen në 8 Prill.


Për një kohë dukej sikur jeta po kthehej normalitetit ndërsa shkollat u hapën përsëri, bizneset u shfaqën ngadalë dhe transporti publik rifilloi operacionet. Por shfaqja e një grupi rastesh – të gjitha nga i njëjti kompleks banesash – tani ka kërcënuar kthimin prapa.

Beteja dhjetë ditore

Sipas raportimit nga The Paper, duke cituar një dokument të brendshëm të qarkulluar gjerësisht, çdo distrikt në qytet i është thënë të hartojë një plan testimi 10-ditor në mesditën e së martës.

Ç`do distrikt është përgjegjës për hartimin e planit të vet bazuar në madhësinë e popullsisë së tyre dhe nëse ekziston ose jo aktualisht një shpërthim aktiv në atë qëndër banimi.

Dokumenti, i cili i referohet planit të testimit si “beteja 10-ditore”, gjithashtu thotë se njerëzit e moshuar dhe komunitetet me popullsi të dëndur duhet të kryhen me përparësi.

Sidoqoftë, disa zyrtarë të lartë të shëndetësisë të cituar nga gazeta Global Times treguan se testimi i të gjithë qytetit do të ishte i paarritshëm dhe i kushtueshëm.

Peng Zhiyong, drejtor i njësisë së kujdesit intensiv të Spitalit Zhongnan të Universitetit Wuhan, në vend të kësaj , testimi ka të ngjarë të përqëndrohet për punonjësit e mjekësisë, njerëzit e cenueshëm dhe ata që do të kishin kontakte të ngushta me një rast.

Një tjetër drejtor i Universitetit Wuhan sugjeroi që një përqindje e madhe e popullsisë së Wuhan-it – rreth 3-5 milion – ishte testuar tashmë, dhe se Wuhan-i ishte “i aftë” për të testuar 6-8 milion e mbetur në një periudhë 10-ditore.

Për ta vënë shifrën në kontekst, SHBA tani bën rreth 300,000 teste çdo ditë, sipas Shtëpisë së Bardhë. Deri më tani, janë testuar pothuajse 9 milion njerëz në total. Në faqen kineze të mediave sociale Weibo, njerëzit kanë shtruar pyetje nëse një numër kaq i madh i testeve mund të kryhen brenda vetëm disa ditësh.

“Eshtë e pamundur të testosh kaq shumë njerëz,” tha një komentues, i cili gjithashtu pyeti se sa do të kushtonte.

Një tjetër tha që testet e tilla duhej të ishin kryer përpara se Wuhan të rihapte dyert e saj për pjesën tjetër të Kinës.

 

Duke eleminuar çdo risk

Stephen McDonnell, BBC News, Pekin

Wuhan-i ishte këtu ku filloi kjo emergjencë globale dhe pati lehtësim kur vendi i parë i pidemisë dukej se dilte në bregun tjetër. Do të kishte dëshpërim nëse qyteti i parë i izolimit do të përfshihej përsëri nga koronavirusi.

Mos lejimi I kësaj ndodhie është bërë një përparësi për qeverinë kineze. Kur u shfaq një infeksion i ri brënda një shtëpie në qytet tre ditë më parë, ju mund të ndjenit shqetësimin mbi 1.000 km larg në Pekin.

Pastaj pesë veta të tjerë u infektuan nga njeriu 89 vjeçar i deklaruar më parë si “asimptomatik”, dhe menaxheri i kompleksit të tyre të banesave u hoq nga puna.

Sidoqoftë, largimi i zyrtarëve lokalë në këtë mënyrë mund të inkurajojë gjithashtu një tendencë për të fshehur rastet e ardhshme.

Shtatë personat më të fuqishëm të Kinës, në Komitetin e Përhershëm të Byrosë Politike, u takuan javën e kaluar për të diskutuar për përmirësimin e sistemit të paralajmërimit të hershëm të vendit për shpërthime epidemiologjike si kjo.

Ata mund të fillojnë duke lehtësuar qasjen “pa gabime me çdo kusht” në qeverisje, në të cilën kush zbulojn lajmin e keq mund të përfundojë duke u ndëshkuar.

Kina raportoi vetëm një rast të ri të hënën, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve në 82.919, me numrin e vdekjeve në 4633.

Qindra raste asimptomatike janë duke u monitoruar nga autoritetet shëndetësore të Wuhan-it

BBC   Përkthehu: Mapo.al

 


Etiketa: , , ,

Pas