Aktualitet

Koronavirusi në Kosovë – 101 raste të reja dhe 4 viktima


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:06 - 03/05/21 |
mapo.al

Instituti Kombëtar i Shëndetësisë Publike (IKSHPK) ka regjistruar të hënën në Kosovë katër viktima nga koronavirusi.

“Rastet e vdekjes janë nga komunat: Gjilan 1 rast (82 vjeç), Prizren 1 rast (63 vjeç), Suharekë 1 rast (59 vjeç), Vushtrri 1 rast (78 vjeç)”, thuhet në njoftim.


Sipas këtij institucioni, në 24 orët e fundit janë regjistruar 101 raste të infektimit me këtë virus, pas testimit të 2,052 mostrave. IKSHPK-ja ka njoftuar se më 3 maj janë shëruar 421 pacientë nga sëmundja COVID-19, që shkakton koronavirusi, derisa raste aktive janë 7,983.

Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para të infektimit, autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar 105,636 pacientë me këtë virus. Prej tyre 2,187 kanë vdekur.Kosova ka nisur procesin e vaksinimit kundër koronavirusit më 29 mars, pas sigurimit të 24,000 dozave të vaksinës AstraZeneca, përmes programit COVAX i Organizatës Botërore të Shëndetësisë, i cili ka për qëllim shpërndarjen e vaksinave në vendet e varfra.

Lexo edhe :  9 viktima dhe 269 raste të reja me koronavirus në Kosovë

Ky vend është thënë se do të pranojë edhe 76,800 doza tjera të vaksinës së AstraZeneca nga ky program në periudhën prill-qershor, ashtu sikurse mbi 100,000 doza të vaksinës Pfizer/BioNTech, deri në fund të qershorit.

5


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas