Aktualitet

Koronavirusi në Kosovë – 506 infektime ditore dhe 5 viktima


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:18 - 21/04/21 |
mapo.al

Autoritetet kosovare raportojnë 5 viktima nga koronavirusi në 24 orët e fundit. Ndërkohë që janë regjistruar edhe 506 raste të reja.

Lajmi i mirë është se janë shëruar 761 persona.


Numri total i rasteve pozitive me koronavirus është 102742 dhe 2105 është numri i viktimave.

Ndërsa numri total i të shëruarve prej fillimit të pandemië është 89141.Njoftimi i plotë i IKSHPK


761 TË SHËRUAR DHE 506 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.084 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 506 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Ferizaj 1 rast (62 vjeç), Gjakovë 1 rast (72 vjeç), Prishtinë 1 rast (70 vjeç), Viti 1 rast (59 vjeç), Vushtrri 1 rast (69 vjeç).

Lexo edhe :  Kosova shënon 11 viktima dhe 202 raste të reja me koronavirus

Numri total i rasteve pozitive me koronavirus është 102.742 dhe 2.105 është numri i viktimave.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 761 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 89.141 raste, kurse numri i rasteve aktive është 11.496.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 86 raste, Mitrovicë 56 raste, Ferizaj 51 raste, Gjilan 49 raste, Podujevë 38 raste, Pejë 31 raste, Fushë-Kosovë 28 raste, Gjakovë 26 raste, Vushtrri 25 raste, Prizren 15 raste, Rahovec 12 raste, Viti 12 raste, Leposaviq 11 raste, Drenas 10 raste, Lipjan 10 raste, Kamenicë 9 raste, Obiliq 9 raste, Klinë 6 raste, Malishevë 6 raste, Kaçanik 4 raste, Hani i Elezit 3 raste, Deçan 2 raste, Shtime 2 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Graçanicë, Skenderaj dhe Istog.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas