Aktualitet

Koronavirusi në Kosovë – Katër viktima dhe 368 raste të reja


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:16 - 23/02/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në Kosovë janë regjistruar 4 viktima si pasojë e COVID-19.


Gjatë kësaj kohe janë raportuar edhe 368  infektime të reja.  Ndërsa lajmi i mire është se në 24 orët e fundit janë shëruar 241 qytetarë.


Një gjë e tillë është bërë e ditur nga Instituti Kombëtar i Shëndetit Publik.

Njoftimi i IKSHPK’së:241 TË SHËRUAR DHE 368 RASTE ME COVID-19Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë, janë testuar gjithsej 2.843 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 368 raste pozitive. Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv.

Viktimat janë nga komunat: Prishtinë 2 raste (71, 86 vjeç), Prizren 1 rast (78 vjeç) dhe Shtime 1 rast (62 vjeç).

Lexo edhe :  Koronavirusi - Asnjë viktimë dhe 5 raste të reja në 24 orët e fundit

Numri total i rasteve pozitive është 67.008 raste nga 291.847 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.579 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 241 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 58.600 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.829.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 211 raste, Gjilan 30 raste, Fushë-Kosovë 25 raste, Lipjan 15 raste, Ferizaj 14 raste, Pejë 12 raste, Obiliq 10 raste, Podujevë 9 raste, Gjakovë 5 raste, Graçanicë 5 raste, Suharekë 5 raste, Mitrovicë 4 raste, Shtime 4 raste, Vushtrri 4 raste, Kamenicë 3 raste, Viti 3 raste, Prizren 2 raste, Skenderaj 2 raste dhe me nga një rast komunat Deçan, Drenas, Istog, Kaçanik dhe Shtërpcë.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas