Aktualitet

Koronavirusi në Kosovë – Katër viktima dhe 453 raste të reja në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:09 - 28/02/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në Kosovë janë kryer 3680 testime nga të cilat kanë rezultuar positive me koronavirus 453 qytetarë.

Brenda 24 orëve janë regjistruar edhe 4 viktima.


Lajmi i mire është se gjatë kësaj kohe janë shëruar 206 qytetarë.
Njoftimi i IKSHPK


206 TË SHËRUAR  DHE 453 RASTE ME COVID-19


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 3.680 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 453 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 4 viktima me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (83, 76, 70 vjeç), Skenderaj 1 rast (58 vjeç).Numri total i rasteve pozitive është 69.230 raste nga 307.332 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.599 raste të vdekjes.

Lexo edhe :  Koronavirusi në Kosovë - 529 infektime ditore dhe 12 viktima

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 206 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 59.849 raste, kurse numri i rasteve aktive është 7.782.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 185 raste, Pejë 39 raste, Prizren 27 raste, Gjakovë 22 raste, Podujevë 22 raste, Gjilan 21 raste, Fushë-Kosovë 17 raste, Mitrovicë 17 raste, Kamenicë 14 raste, Rahovec 13 raste, Vushtrri 12 raste, Klinë 9 raste, Lipjan 9 raste, Ferizaj 7 raste, Drenas 6 raste, Suharekë 6 raste, Deçan 4 raste, Istog 4 raste, Kaçanik 4 raste, Viti 4 raste, Malishevë 3 raste, Obiliq 3 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Kllokot dhe Skenderaj.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas