Aktualitet

Koronavirusi në Kosovë – Një viktimë dhe 28 infektime ditore


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:20 - 29/05/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit në kosovë janë testuar 3025 mostra nga të cilët kanë rezultuar pozitivë me koronavirus 28 persona.


Autoritetet kosovare bëjnë me dije se në 24 orë 1 person nga ndërruar jetë prej komplikacioneve me Covid-19.


Lajmi i mirë është se janë shëruar 133 persona.Njoftimi zyrtar133 TË SHËRUAR DHE 28 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 3.025 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 28 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Prizren 1 rast (76 vjeç).

Lexo edhe :  780 raste të reja dhe 6 humbje jete nga koronavirusi

Numri total i rasteve pozitive është 107.382 raste nga 607.230 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.243 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 133 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 102.652 raste, kurse numri i rasteve aktive është 2.487.

Rastet pozitive janë nga komunat: Lipjan 5 raste, Prishtinë 5 raste, Gjakovë 4 raste, Gjilan 3 raste, Mitrovicë 3 raste, Prizren 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Ferizaj, Fushë-Kosovë, Istog, Pejë dhe Vushtrri.

1


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas