Aktualitet

Koronavirusi në Kosovë – Pesë viktima dhe 97 raste të reja në 24 orë


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:10 - 09/05/21 |
mapo.al

Gjatë 24 orëve të fundit, autoritetet kosovare njoftojnë se janë regjistruar 97 raste të reja me koronavirus nga 2112 testime që janë kryer.


Në po këtë periudhë, 5 viktima janë shënuar nga Covid-19.


Lajmi I mire është se janë shëruar 219 persona.

Njoftimi zyrtar291 TË SHËRUAR DHE 97 RASTE ME COVID-19!


Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.112 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 97 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 5 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Klinë 1 rast (52 vjeç), Prishtinë 1 rast (65 vjeç), Prizren 1 rast (76 vjeç), Skënderaj 1 rast (75 vjeç), Vushtrri 1 rast (51 vjeç).

Lexo edhe :  Mjekët në Indi e krahasojnë krizën e COVID me katastrofën e një tërmeti

Numri total i rasteve pozitive është 106.442 raste nga 554.182 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.208 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 291 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 97.675 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.559.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 30 raste, Ferizaj 9 raste, Podujevë 9 raste, Pejë 7 raste, Deçan 6 raste, Gjakovë 6 raste, Istog 6 raste, Drenas 5 raste, Fushë-Kosovë 4 raste, Gjilan 3 raste, Prizren 3 raste, Lipjan 2 raste, Mitrovicë 2 raste, Obiliq 2 raste dhe me nga një rast komunat: Kamenicë, Rahovec dhe Viti.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

 

13


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas