Aktualitet

Koronavirusi në vendin tonë – Rriten infektimet, 833 raste të reja në 24 orë

Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 16:03 - 24/01/21 |
mapo.al

Në 24 orët e fundit në vendin tonë, janë regjistruar 833 raste të reja me koronavirus, nga 3511 testime të kryera.Harta e të prekurve – 349 raste në Tiranë, 42 në Elbasan, 34 në Durrës, 30 në Shkodër, 26 në Kavajë, nga 25 raste në Kurbin, Vlorë, 23 në Krujë, nga 20 raste në Lushnje, Berat, 17 në Lezhë, nga 15 raste në Kamëz, Kuçovë, 14 në Korçë, nga 12 raste në Fier, Kukës, Gramsh, 9 në Ura Vajgurore, nga 8 raste në Mirditë, Sarandë, nga 7 raste në Mallakastër, Mat, Tepelenë, nga 6 raste në Malësi e Madhe, Patos, nga 5 raste në Tropojë, Delvinë, Bulqizë, Kolonjë, nga 4 raste në Has, Rrogozhinë, Gjirokastër, Belsh, Dibër, Peqin, Memaliaj, Shijak, Vorë, nga 3 raste në Pogradec, Divjakë, Selenicë, Cerrik, Poliçan, nga 2 raste në Pukë, Librazhd, Roskovec, Dropull, Këlcyrë, nga 1 rast në Prrenjas, Himarë, Skrapar.


Fatkeqësisht, 5 qytetarë nuk e kanë fituar betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit.
Bëhet fjalë për 2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetare nga Mati, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 26-70 vjeç.Ndërsa, 506 qytetarë janë shëruar nga koronavirusi në 24 orët e fundit.

Lexo edhe :  Nga Shkodra në Korçë - Virusi i mori jetën 21 qytetarëve

Njoftimi nga Ministria e Shëndetësisë

3511 testime të kryera – Janë kryer 3511 testime dhe kanë rezultuar pozitivë 833 qytetarë.

506 të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 506 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve 43,890 që nga fillimi i epidemisë.

286 të shtruar në spitale – Aktualisht në 4 spitalet COVID, po trajtohen 286 pacientë, 18 në terapi intensive nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

5 viktima –  2 qytetarë nga Tirana, 1 qytetar nga Korça, 1 qytetare nga Mati, 1 qytetar nga Kruja, të moshave 26- 70 vjeç. Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale i shpreh ngushëllime familjarëve të të ndjerëve.

COVID-19 – Statistika (24 Janar 2021)
Raste të reja ditore 833
Të shëruar në 24 orë 506
Të shtruar në spitale 286
Humbje jete në 24 orë 5
Testime ditore 3511

Testime totale 334,798
Raste pozitive 72,274
Raste të shëruara 43,890
Raste Aktive 27,069
Humbje jete 1315

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:
Tiranë 15841
Fier 1981
Durrës 1505
Shkodër 1344
Elbasan 1149
Vlorë 1045
Lezhë 1000
Korçë 914
Berat 834
Gjirokastër 541
Dibër 501
Kukës 414

1


Etiketa: , ,

Pas