Aktualitet

Koronavirusi nuk ndal drogën/ U nis nga Durrësi, kapet 30 kg kokainë dhe heroinë në Itali


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:42 - 10/04/20 |
mapo.al

Gurdia Di Finanza e Barit ka arrestuar një 47 vjeçar shqiptar, shofer i një kamioni që transportonte veshje nga Shqipëria në Itali. Në kamionin tip Volvo u gjetën rreth 30 kg drogë e tipit heroinë e kokainë.


Kamioni ishte nisur nga Durrësi e kishte mbërritur dje ( 9 prill 2020)  në portin e Barit me linjën e tragetit M/N Marina. Ndalimi i tij u bë në afërsi të stadiumit të Barit gjatë një postblloku rrugor  për parandalimin e përhapjes së COVID-19.


47 vjeçari shqiptar ka deklaruar se po transportonte veshje në Piacenza e në Bergamo.


Nuhatja e qenëve antidrogë zbuloi se në kabinën e shoferit ishin fshehur lëndë narkotike. Në brendësi të kamionit u gjetën 19 pako drogë baraz me 12.1 kg kokainë e 8.8 kg heroinë. Kokaina ishte paketuar në 11 pako e heroina në 8 pako.Shoferi shqiptar është vënë nën pranga me akuzën e trafikut ndërkombëtar të drogës e ndodhet në izolim të detyrueshëm për shkak të pandemisë COVID 19. Autoritetet italiane informojnë se kanë nisur një proces hetimor për zbardhjen e kanalit të këtij trafiku droge.

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas