Aktualitet

Koronavirusi/ OBSH jep lajmin e keq: Imuniteti i tufës nuk do arrihet në 2021
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:50 - 12/01/21 |
mapo.al

Drejtuesja e Ekipit Shkencor të Organizatës Botërore të Shëndetit, Soumya Swaminathan ka deklaruar se imuniteti i tufës ndaj koronavirusit nuk do të arrihet në vitit 2021, përpos rritjes së disponueshmërisë së vaksinave.Faktorët lehtësues të imunitetit të tufës përfshijnë qasjen e kufizuar të vaksinave në vendet në zhvillim, skepticizmin në lidhje me vaksinimin dhe potencialin për mutacione të virusit, sipas ekspertëve të shëndetit.


Imuniteti i tufës ndodh kur mjaft njerëz në një popullatë kanë imunitet ndaj një infeksioni, në mënyrë që të parandalohet përhapja e sëmundjes.“Ne nuk do të arrijmë asnjë nivel të imunitetit të popullsisë ose imunitetit të tufave në 2021,” tha Swaminathan në një konferencë, ndërsa theksoi se masa të tilla si distancimi fizik, larja e duarve dhe mbajtja e maskave vazhdojnë të jenë të domosdoshme për të kontrolluar përhapjen e COVID-19 për pjesën tjetër i vitit.

Lexo edhe :  Franca shtrëngon masat, ndalohet lëvizja pas orës 18:00


Swaminathan vlerësoi “përparimin e jashtëzakonshëm” të bërë nga studiuesit për të zhvilluar disa vaksina të sigurta dhe efektive me një shpejtësi të paparë. Vendet aktualisht po administrojnë vaksinat e zhvilluara nga BioNTech-Pfizer, Universiteti i Oksfordit/ AstraZeneca dhe Moderna.


Shkencëtarja e OBSH-së u bëri thirrje njerëzve të jenë “pak të durueshëm”, duke thënë se përhapja e vaksinave “kërkon kohë”, pasi shkalla e prodhimit të dozës është në miliarda./ DW

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas