Aktualitet

Koronavirusi që në dhjetor në Shqipëri? Mjeku Tritan Kalo jep këtë shpjegim
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 22:35 - 09/05/20 |
mapo.al

Një nga debatet më të nxehta të ditëve të fundit është “kur ka hyrë koronavirusi në Shqipëri”, nxitur edhe nga akuzat e PD-së kundrejt qeverisë.


Rasti i parë, pra pacienti zero është konfirmuar në 9 mars, por ka të tjerë, këtu përfshihet edhe opozita, që thonë që ka hyrë në dhjetor, por mjeku Tritan Kalo e mohon një gjë të tillë.


Duke sqaruar se është mjek, dhe kurrsesi nuk pranon që të jetë një vegël e asnjë partie politike, Kalo shprehet se grafitë e publikuara të mushkërive nuk kanë lidhje me koronavirusin, por përkasin disa prej sëmundjeve vijuese, kryesisht gripi A (H1N1).“Imazhet e mëposhtme të GG nuk kanë asnjë lidhje me Sars-Cov2 / Cov2 / Cov2, por ato duken të njëjta dhe i përkasin disa prej sëmundjeve vijuese, kryesisht gripi A (H1N1):


Karcinoma bronko-alveolare


Limfoma intravaskulare e qelizës B të gjerë pulmonare,

Edemë pulmonare,

Hemorragji difuze alveolare,

Fibrozë pulmonare,

Pneumonia organizative kriptogjene,

Sarkoidoza,

Granulomatoza limfomatike,

Sëmundje të ndryshme jo-ngjitëse intersticiale të mushkërive si: pneumoni mbindjeshmërie (p.sh. pneumoni methotrexate), sindromi Hamman-Rich, si dhe: Kemi pasur mijëra e mijëra raste të gripit A (H1N1) në Shqipëri, gjatë periudhës së mesit të dhjetorit 2019 dhe në fund të shkurtit 2020. Dikush ka studiuar ndryshimet të diagnozës të secilës prej sëmundjeve të përmendura më lart, përfshirë edhe gripin A (H1N1), përpara se në Shtetet e Bashkuara të administronin një përgjigje pozitive për Sars-Cov2 / Cov2 / Cov2, edhe para se të dini rezultatet e PCR???. Kam nevojë për një përgjigje shumë të thjeshtë, po ose jo? Ne jemi mjekë dhe shëndeti i popullit shqiptar duhet të na udhëzojë në çdo kohë. Ne nuk duhet të mendojmë dhe të veprojmë për asnjë arsye, si një vegël në duart e ndonjë prej partive politike shqiptare!”, shkruan Kalo.


Etiketa: ,

CLOSE
CLOSE
Pas