Aktualitet

Koronavirusi: Qyteti që i ktheu maskat mbrojtëse në trend dhe ia doli të ulë numrin e infektimeve
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 10:49 - 10/12/20 |
mapo.al

Presidenti i zgjedhur Joe Biden ka thënë se një ndër gjërat e para që do të bënte pas ardhjes në pushtet do të jetë thirrja për të mbajtur maskën dhe vënia në kontroll e situatës pandemike.Më shumë se gjysma e shteteve amerikane aktualisht kanë një rregullore të detyrueshme për zbatim nga të gjithë për të kufizuar përhapjen e koronavirusit, por çështja është bërë shumë e diskutueshme.


BBC ka hedhur një vështrim të një qyteti amerikan ku maskat janë cilësuar si trend dhe vetë qyteti është shumë larg politikës shtetërore.Një rast studimi në Dakotën e Jugut, ka qenë shkak për të dalë në përfundimin se si mbajtja e maskës anti-covid ndikon në numrin e rasteve të infektimeve ditore.Dakota e Jugut ka një nga nivelet më të larta të infeksionit të koronavirusit në vend.


Guvernatori i vendit Republikan Kristi Noem nuk ka bërë të detyrueshme mbajtjen e maskës pasi ai vlerëson se qeveria nuk ka të drejtë ta bëjë këtë.

Sidoqoftë, disa komunitete në Dakotën e Jugut kanë zgjedhur një rrugë tjetër. Qyteti i Brookings – i katërti më i madh në shtet – ishte i pari që vendosi rregulla mbi situatën e pandemisë duke bërë kështu të detyrueshme mbajtjen e maskës brenda dhe jashtë ambienteve publike.

Pra, a ka pasur një rënie të shkallës së infektimeve ditore në qytet që nga futja e këtyre kufizimeve, të cilat nuk kanë përfshirë vetëm maskat, por të tjera kufizime të tilla si kufijtë e kapacitetit në biznese?

Vendimi për të imponuar mbajtjen e maskave në Brookings fillimisht u përball me disa rezistenca, thotë William McMacken, botues i gazetës lokale Register.

Por krahas mesazheve të vazhdueshme nga qeveria lokale dhe zyrtarët shëndetësorë, mbajtja e maskave u bë një trend.

“Kur frekuentoj dyqanin tim të preferuar ushqimor në Brookings, unë do të vlerësoja se numri i klientëve që mbajnë maska ​​atje është rreth 80% deri 90% tani,” tha ai.

Një faktor kryesor në vendim ishte mbajtja e universiteteve të hapura pasi Shteti i Dakotës së Jugut –është gjithmonë i hapur për mësimdhënie dhe për këtë arsye mbajtja e një numri relativisht të madh të studentëve gjatë vjeshtës, shton z.McMacken.

Kërkesat për përdorimin e maskave janë sjellë nga qyteti i Brookings por ato nuk zbatohen në të gjithë qarkun.

Të dhënat e BBC janë për qarkun, jo për qytetin, kështu që ato kanë kufizimet e tyre. Qarku Brookings tani ka shkallën më të ulët të infeksionit nga pesë qarqet më të populluara të Dakotës së Jugut.

Një studim nga Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve (CDC) i lëshuar në fund të Nëntorit shikoi shkallët e infeksionit në Kansas nga qershori deri në gusht.

Në verë, guvernatori i shtetit futi maska ​​të detyrueshme në hapësira publike por lejoi qarqet lokale të zgjedhin, dhe shumica zgjodhën.

Studimi zbuloi se rastet u ulën në pjesë të Kansas që kishin sjellë rregulla për të mbajtur maskë, por rastet vazhduan të rriteshin në ato që zgjodhën të mos e bënin.

Ajo tha se këto gjetje ishin “në përputhje me rëniet në Covid-19 raste të vëzhguara në 15 shtete dhe Distriktin e Columbia, të cilat mandatuan maskat, krahasuar me shtetet që nuk kishin mandate maskash”.

Asistent profesori Kate Grabowski, i cili rishikon letrat kërkimore në Universitetin Johns Hopkins, thotë: “Të gjitha studimet që kemi shqyrtuar tregojnë se mandatet e maskave janë efektive”.

Ekspertët bëjnë të qartë se mund të ketë një sërë faktorësh që ulin shkallën e infeksionit dhe Prof Grabowski shton se “madhësia e efektivitetit ndryshon në të gjithë studimet, e cila nuk është për t’u habitur duke pasur parasysh se ndikimi varet nga pajtueshmëria njerëzore e cila është e mundshme e ndryshueshme në vende të ndryshme”.

CDC fillimisht hezitoi në lidhje me rekomandimin e përdorimit të maskës, por në Prill këshilloi që maskat ose mbulesat e fytyrës duhet të mbaheshin kur njerëzit nuk janë në gjendje të distancohen fizikisht. Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) bëri të njëjtën gjë në qershor.

OBSH thotë se ato mund të na ndihmojnë të mbrojmë njëri-tjetrin dhe të zvogëlojmë përhapjen nga njerëzit që janë ngjitës por nuk kanë simptoma.

Brookings nuk e ka zhdukur Covid-19, por anëtari i këshillit Nick Wendell thotë se masat lehtësuan disa nga barra mbi sistemin e kujdesit shëndetësor dhe kanë lejuar që shkollat ​​dhe bizneset të qëndrojnë të hapura.

“Ne kemi dëgjuar shkencën, kemi injoruar politikën dhe kemi mësuar nga rajone të vendit që u goditën më fort dhe më herët.”

/BBC/

 

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas