Aktualitet

Koronavirusi/ Spanja kufizon numrin e nxënësve në klasa
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:18 - 05/05/20 |
mapo.al

Qeveria spanjolle planifikon të reduktojë në mënyrë drastike numrin e nxënësve në klasa, për të kufizuar mundësinë e përhapjes së koronavirusit në shkolla, njoftuan sot mediat.Në shumicën e rajoneve, numri maksimal i fëmijëve të lejuar në një klasë është 28 në shkollën fillore dhe 40 në arsimin e mesëm.


Rregullat e reja nënkuptojnë se nuk mund të mësojnë më shumë se 15 nxënës në të njëjtën kohë.
“Nuk kishte para të mjaftueshme për të ndarë hapësirat e klasave dhe për të sjellë më shumë mësues”, deklaroi ministrja e Arsimit, Isabel Celaa.1Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas