Aktualitet

Kosova rikthen reciprocitetin, makinat serbe do vendosin targat “RKS” (FOTO)


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 11:16 - 20/09/21 |
mapo.al

Forca të mëdha policore kanë shkuar në mëngjes në drejtim të kufirit të Jarinjës, në mbështetje të procesit të reciprocitetit ndaj Serbisë që pritet të fillojë sot, sa i përket targave të automjeteve.


Burimet tregojnë se situata e ngjashme është edhe në Bërnjak. Ndërkohë që qytetarët me kamionë kanë bllokuar rrugën në dy lokacione që shpien në drejtim të kufirit Bërnjak. Një në Zubin Potok dhe një në Gazivodë.


Qytetarët kanë bllokuar rrugën me kamionë edhe në drejtim të kufirit të Jarinjes, përkatësisht në Leposaviq.Reciprociteti në targa me Serbinë ka filluar të zbatohet edhe në pikën kufitare në Merdarë.Policia e Kosovës nuk po lejon asnjë veturë me targa të Serbisë që të hyjë në vend, pasi që Serbia ka disa vite që i detyron qytetarët e Kosovës që të pajisin veturat e tyre me targa të përkohshme për të hyrë atje.Edhe Kosova ka vendosur të njëjtën gjë, automjetet që vijnë nga Serbia, do të përdorin targa të përkohshme të Kosovës, kur të hyjnë në këtë territor.

Lexo edhe :  Hapet procesi i parë gjyqësor në Gjykatën e Posaçme të Kosovës

Ministri i Punëve të Brendshme i Republikës së Kosovës, Xhelal Sveçla ka bërë të ditur se shtimi i forcave policore në veri të Kosovës, është në kuadër të zbatimit të marrëveshjes për lëvizjen e lirë – konkretisht targave të automjeteve.

“Me këtë rast, MPB-ja, me qëllim të mundësimit të lëvizjes së lirë të qytetarëve edhe pas skadimit të marrëveshjes së 14 shtatorit të vitit 2014, ka nxjerrë vendim që aranzhon dhe obligon pajisjen me targa të përkohshme për të gjitha automjetet që mbajnë targa të Serbisë dhe hyjnë në territorin e Republikës së Kosovës, në të gjitha pikat e kalimit kufitar. Dhe njëkohësisht ka ndërmarrë të gjitha masat e domosdoshme për të reduktuar në maksimum pritjet në pikat kufitare. Njoftojmë opinionin se nga data 15 shtator nuk ka në qarkullim asnjë veturë të pajisur me targa valide “KS” dhe rrjedhimisht targat e vetme ligjore dhe me afat të lëshuara nga zyrtarët e Ministrisë së Punëve të Brendshme janë ato me denominimin “RKS””, ka shkruar Sveçla.

122


Etiketa: , , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas