Aktualitet

Kosova shënon dhjetë viktima dhe 340 raste të reja nga koronavirusi


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:35 - 19/02/21 |
mapo.al

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë regjistruar sot 10 viktima nga koronavirusi duke e çuar numrin e përgjithshëm të viktimave në 1.568.

Gjithashtu raportohet se janë shënuar 340 raste të reja nga virusi i rrezikshëm.


Shifra bazohet nga realizimi i 2.715 testimeve, thuhet në raportin e Institutit Kombëtar të Shëndetësisë Publike (IKSHPK).
Nga sëmundja janë shëruar edhe 411 pacientë ndërsa raste aktive janë 6.737.


Që nga 13 marsi i vitit 2020 deri më 19 shkurt 2021 në Kosovë janë regjistruar 65.690 raste me koronavirus prej të cilëve 57.385 janë shëruar.


Njoftimi i IKSHPK:

411 TË SHËRUAR DHE 340 RASTE ME COVID-19!

Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 2.715 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 340 raste pozitive.

Brenda 24 orëve janë raportuar 10 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Prishtinë 3 raste (67, 80, 55 vjeç), Prizren 2 raste (54, 46 vjeç), Rahovec 2 raste (76, 52 vjeç), Ferizaj 1 rast (72 vjeç), Gjakovë 1 rast (81 vjeç) dhe Vushtrri 1 rast (58 vjeç).

Lexo edhe :  Koronavirusi- 5 viktima dhe 207 raste të reja në vendin tonë

Numri total i rasteve pozitive është 65.690 raste nga 280.071 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.568 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 411 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 57.385 raste, kurse numri i rasteve aktive është 6.737.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 162 raste, Prizren 29 raste, Pejë 20 raste, Lipjan 18 raste, Mitrovicë 14 raste, Ferizaj 13 raste, Deçan 10 raste, Fushë-Kosovë 10 raste, Gjilan 10 raste, Vushtrri 10 raste, Gjakovë 8 raste, Graçanicë 7 raste, Kaçanik 4 raste, Rahovec 4 raste, Shtime 4 raste, Viti 4 raste, Obiliq 3 raste, Klinë 2 raste, Malishevë 2 raste, Skenderaj 2 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Istog dhe Podujevë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas