Aktualitet

Kosova shënon sot 1 viktimë dhe 64 raste të reja me koronavirus


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:25 - 18/05/21 |
mapo.al

Autoritetet shëndetësore në Kosovë raportuan sot se janë shënuar 64 raste të reja me koronavirus, shifër kjo që vjen nga  realizimi i 4.297 testimeve.


Ndërsa është regjistruar 1 viktimë nga virusi i rrezikshëm. Rasti i vdekjes është nga komuna: Gjilan 1 rast (72 vjeç).


Njoftimi:409 TË SHËRUAR DHE 64 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 4.297 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 64 raste pozitive.Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Gjilan 1 rast (72 vjeç).

Lexo edhe :  Kosova rikthen reciprocitetin, makinat serbe do vendosin targat "RKS" (FOTO)

Numri total i rasteve pozitive është 107.003 raste nga 575.614 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.227 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 409 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 100.233 raste, kurse numri i rasteve aktive është 4.543.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 12 raste, Ferizaj 9 raste, Skenderaj 7 raste, Mitrovicë 6 raste, Prizren 5 raste, Deçan 3 raste, Gjakovë 3 raste, Istog 3 raste, Klinë 3 raste, Malishevë 2 raste, Obiliq 2 raste, Vushtrri 2 raste dhe me nga një rast komunat Drenas, Fushë-Kosovë, Gjilan, Kamenicë, Pejë, Shtime dhe Suharekë.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!

Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas