Aktualitet

Kosovë – 103 raste të reja me koronavirus, humb jetën një 65-vjeçar


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:35 - 13/05/21 |
mapo.al

Një 65-vjeçar ka ndërruar jetë gjatë 24 orëve të fundit për shkak të virusit SARS CoV-2 në Kosovë. Mësohet se gjatë 24 orëve të fundit janë testuar gjithsej 2 100 mostra të dyshuar me Covid-19, prej të cilëve kanë rezoltuar 103 raste pozitive.


Numri i përgjithshëm i të infektuarve është 106.754 raste nga 561.637 persona të dyshuar me virusin SARS-CoV-2 dhe 2,218 viktima.


Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 248 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve është gjithsej 98.787 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.749.Kujtojmë se një ditë më parë u raportuan 4 viktima dhe 113 raste pozitive.Njoftimi i plotë
248 TË SHËRUAR DHE 103 RASTE ME COVID-19!Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, si dhe laboratoret publike dhe private me metodën RAT, janë testuar gjithsej 2.100 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 103 raste pozitive.

Brenda 24 orëve është raportuar 1 rast i vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rasti i vdekjes është nga komuna: Prizren 1 rast (65 vjeç).

Numri total i rasteve pozitive është 106.754 raste nga 561.637 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 2.218 raste të vdekjes.

Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 248 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 98.787 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.749.

Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 20 raste, Prizren 12 raste, Ferizaj 9 raste, Gjakovë 9 raste, Drenas 6 raste, Viti 6 raste, Vushtrri 6 raste, Lipjan 5 raste, Fushë-Kosovë 4 raste, Malishevë 4 raste, Mitrovicë 3 raste, Obiliq 3 raste, Pejë 3 raste, Deçan 2 raste, Gjilan 2 raste, Istog 2 raste, Suharekë 2 raste dhe me nga një rast komunat Kamenicë, Kaçanik, Klinë, Podujevë dhe Skenderaj.

Mbuloni gojën dhe hundën me maskë! Mbani higjienën!

Respektoni distancën!

1


Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas