Aktualitet

Kosovë/ 9 viktima nga koronavirusi dhe 224 raste të reja në 24 orët e fundit
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:26 - 01/08/20 |
mapo.al

Shkon në 236 numri i viktimave si pasojë e COVID-19 në Kosovë. 9 persona kanë humbur betejën me koronavirusin në 24 orët e fundit në Kosovë, bën me dije drejtori i Institutit Kombëtar të Shëndetit Publik, Naser Ramadani.Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKSHPK me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 434 mostra të marra nga SHSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren prej të cilëve rezultojnë 224 raste pozitive.


Numri total i rasteve pozitive është 8.554 nga 36.943 persona të dyshimtë me virusin SARS-CoV-2.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 152 pacientë, ndërsa numri i përgjithshëm i të shëruarve është 4.730, kurse numri i rasteve aktive është 3.588.1Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas