Aktualitet

Kosovë – Katër viktima dhe 279 raste të reja nga koronavirusi
Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 15:14 - 12/01/21 |
mapo.al

Autoritetet shëndetësore në Kosovë kanë njoftuar sot se janë regjistruar katër viktima nga koronavirusi i ri, që e shkakton sëmundjen COVID-19.Viktimat janë nga Dragashi, Gjilani, Mitrovica dhe Suhareka.


Sipas njoftimit ditor për situatën epidemiologjike, janë ralizuar 1.751 teste, prej të cilave janë konfirmuar 279 raste pozitive.Betejën me virusin e kanë fituar 431 qytetarë ndërsa raste aktive janë 5.795.Prej 13 marsit 2020, kur janë regjistruar rastet e para me koronavirus në Kosovë, janë raportuar për 54.261 të prekur nga sëmundja COVID-19.


Prej tyre 1.387 pacientë kanë vdekur ndërsa 47.079 janë shëruar.

Njoftimi:

431 TË SHËRUAR DHE 279 RASTE ME COVID-19!
Gjatë 24 orëve të fundit, në Laboratorin e Mikrobiologjisë Molekulare në IKShPK dhe laboratoret private me metodën RT-PCR, janë testuar gjithsej 1.751 mostra të marra nga ShSKUK dhe gjurmimi i kontakteve të rasteve në terren, prej të cilëve rezultojnë 279 raste pozitive.
Brenda 24 orëve janë raportuar 4 raste të vdekjes me SARS CoV-2 pozitiv. Rastet e vdekjes janë nga komunat: Dragash 1 rast (57 vjeç), Gjilan 1 rast (53 vjeç), Mitrovicë 1 rast (75 vjeç), Suharekë 1 rast (75 vjeç).
Numri total i rasteve pozitive është 54.261 raste nga 200.093 persona të dyshimtë në virusin SARS-CoV-2 dhe 1.387 raste të vdekjes.
Gjatë 24 orëve të fundit, janë shëruar 431 pacientë derisa numri i përgjithshëm i të shëruarve deri më sot është gjithsej 47.079 raste, kurse numri i rasteve aktive është 5.795.
Rastet pozitive janë nga komunat: Prishtinë 126 raste, Prizren 32 raste, Gjilan 16 raste, Suharekë 14 raste, Gjakovë 12 raste, Fushë-Kosovë 10 raste, Podujevë 10 raste, Rahovec 9 raste, Vushtrri 8 raste, Lipjan 7 raste, Pejë 7 raste, Drenas 5 raste, Malishevë 4 raste, Istog 3 raste, Klinë 3 raste, Viti 3 raste, Ferizaj 2 raste, Junik 2 raste, Shtime 2 raste dhe me nga një rast komunat Dragash, Novobërdë, Obiliq dhe Skenderaj.
Mbuloni gojën dhe hundën me maskë!
Mbani higjienën!
Respektoni distancën!

Lexo edhe :  VOA: Franca nuk pret mirë komentet e Ramës, bën notë proteste

1


Etiketa: , , ,

CLOSE
CLOSE
Pas