Aktualitet

Kosovë-Ministri gjerman, Maas: Javët e ardhshme do vijnë rreth 100 mijë vaksina


Bëni LIKE faqen zyrtare në Facebook
               Publikuar në : 17:18 - 22/04/21 |
mapo.al

Ministri i Jashtëm gjerman, Heiko Maas ka thënë se gjatë javëve të ardhshme do të vijnë edhe një numër prej 100 mijë vaksinave antiCOVID në Kosovë.

Gjatë konferencës për medie, Maas theksoi se është i vetëdijshëm që kjo nuk është e mjaftueshme, prandaj theksoi se do të vazhdojnë ti dalin në ndihmë Kosovës për të vaksinuar edhe pjesën tjetër të popullsisë.


“Kosova tashmë i ka pranuar 24 mijë nga 100 mijë vaksinat e planifikuara deri në maj nga COVAX. Në javën e ardhshme atyre do tu shtohen edhe 100 mijë vaksina të tjera. Ne e dimë që nuk mjafton, por ne llogarisim që vaksinat në javët e ardhshme do të shtohen nga kompanitë farmaceutike dhe kjo nuk do të jetë fjala e fundit. Ne do të ju mbështesim që të vaksinoni qytetarët dhe ta kaloni situatën me pandeminë në mënyrë të suksesshme”, tha Maas në konferencë për medie.

Lexo edhe :  Mbërrijnë në Shqipëri 8190 doza vaksine anti-COVID
1

Etiketa: , ,

CLOSE
CLOSE
Pas